کولر آبی سلولزی چیست؟ چه مزایایی دارد؟

آشنایی با بهترین سیستم های سرمایشی و کولر در بازار ایران

کولر آبی سلولزی چیست؟ چه مزایایی دارد؟

۷۳ بازديد

هرچقدر که به فصل های گرم سال نزدیک‌تر می‌شویم، مطمئناً یکی از مهمترین دغدغه‌هایی که ممکن است اکثر شما با آن روبرو شوید، چگونگی تحمل گرمای شدید روزهای تابستان و کار کردن در چنین شرایط آب و هوایی است.
در برخی از مناطق، شدت گرما در فصل‌های بهار و تابستان به حدی می‌رسد که خیلی از افراد نمی‌توانند آن را تحمل‌کنند و در اغلب روزها احساس کلافگی بسیار شدیدی دارند. سوالی که در اینجا مطرح می شود، این است که چطور می توان تحمل گرما را راحت‌تر کرد؟

خوشبختانه امروزه با پیشرفت تکنولوژی، سیستم‌های خنک‌کننده متنوعی تولید شده‌اند که می‌توانند به میزان قابل توجهی تحمل گرما را برای انسان‌ها راحت‌تر کنند. استفاده از کولرهای آبی در بسیاری از مناطق گرم و خشک یکی از بهترین و موثرترین روش‌ها برای تحمل گرما به شمار‌ می‌رود.
این سیستم‌های سرمایشی با عبور آب و باد از روی یک واسط تبخیری، منجر به تولید هوای خنک در محیط مورد نظر شده و می‌توانند تا ساعاتی شما را از شر گرمای شدید و طاقت فرسا نجات‌دهند.


ویژگی‌های کولر آبی سلولزیکولر آبی پوشالی (معمولی) قدمت طولانی تری در مقایسه با دستگاه خنک کننده سلولزی دارد و جزو قدیمی‌ترین کولرهای آبی به شمار می‌رود. واسطه تبخیری موجود در این نوع سیستم خنک کننده همانطور که از عنوانش مشخص است، از جنس پوشال می باشد، اما امروزه یک جایگزین بسیار خوب برای پوشال‌های قدیمی با نام پدهای سلولزی به وجود آمده‌است که در ساختار کولرهای آبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. عملکرد کولر آبی سلولزی کاملاً مشابه با دستگاه خنک‌کننده پوشالی است که تنها تفاوت بین آنها در میزان تراکم این پدها است.

جالب است بدانید که کولر آبی سلولزی به دلیل قابلیت‌ها و ویژگی‌های مطلوبی که دارد توانسته‌است به یکی از مهمترین و اصلی‌ترین رقبای کولر آبی پوشالی تبدیل شود، به طوری که در بسیاری از مواقع، خریداران در انتخاب بین این ۲ نوع سیستم خنک‌کننده دچار تردید می‌شوند.

حتماً می‌خواهید بدانید که پدهای سلولزی به کار برده شده در سیستم‌های خنک‌کننده آبی چه ویژگی‌هایی دارند که توانسته‌اند سبب محبوبیت هرچه بیشتر کولر آبی سلولزی شوند؟ اگر پاسخ بله است، مطالعه بخش های بعدی این مقاله را به هیچ عنوان از دست ندهید.

نحوه عملکرد پدهای سلولزی در سیستم‌های خنک‌کننده

پدهای سلولزی تعبیه شده در کولرهای آبی؛ ورقه هایی نازک، منظم و موج داری از جنس سلولز هستند که رطوبت‌پذیری بسیار بالایی دارند. قابلیت جذب بالای رطوبت در این ورقه‌ها باعث شده‌است که سیستم سرمایشی سلولزی موردنظر هوای خنک‌تری را تولید کند.

به عبارت دیگر این پدهای سلولزی با جذب مقادیر بالای آب، کاملاً مرطوب می‌شوند و در زمان ورود هوای گرم و خشک، انرژی گرمایی وارد شده را با رطوبتی که دارند مبادله کرده و در طی فرایند تبخیر سازی، هوای خنکی را در محیط منتشر می‌کنند.

این نوع کولرها مزیت‌های بیشتری نسبت به سیستم سرمایشی سلولزی دارند که در بخش بعدی بیشتر با این مزیت‌ها آشنا می‌شوید.

مزایای استفاده از کولر آبی سلولزی

از مهمترین مزیت‌های کولر سلولزی که باعث شده‌است، این سیستم سرمایشی بعد از تولید و عرضه به بازار بتواند از سایر رقبای خود پیشی بگیرد، عبارتند از:

 1. راندمان و خنک‌سازی دستگاه خنک‌کننده با پد سلولزی به دلیل افزایش میزان قدرت جذب آب، بالاتر از کولرهای پوشالی است، به طوری که بر طبق گزارش‌های صورت گرفته راندمان این کولر آبی بیش از ۸۰ درصد است.
 2. پدهای سلولزی مورد استفاده در کولرهای آبی به دلیل ساختار یکپارچه، منظم و مستحکمی که دارند به مرور زمان دچار تغییر شکل و یا افتادگی نمی‌شوند.
 3. ساختار منظم پدهای سلولزی، سبب جذب یکنواخت آب روی سطح و تولید هوای خنک تر می‌شود.
 4. اغلب پدهای سلولزی از جنس آلومینیوم و یا گالوانیزه هستند که همین امر سبب مقاومت بالای آنها در برابر آب و اکسیداسیون شده است. این ویژگی، میزان ماندگاری و طول عمر کولر سلولزی آبی را افزایش می‌دهد. از این رو مهمترین مزیت پدهای سلولزی نسبت به پدهای پوشالی عدم نیاز به تعویض سالیانه آنها است.
 5. از آنجایی که مواد اولیه مورد استفاده در تولید پدهای سلولزی کاملاً تجزیه‌پذیر هستند و در زمان خنک‌سازی هیچ ماده سمی و یا آلاینده‌ای تولید نمی‌کنند، استفاده از آنها هیچ خطری برای محیط زیست نخواهد‌داشت.
 6. یکی دیگر از مزیت‌های سیستم سرمایشی سلولزی عدم حمل قطرات آب به محیط است.
 7. راه‌اندازی این نوع کولر آبی در مقایسه با سیستم سرمایشی پوشالی نیاز به هزینه کمتری دارد.
 8. فرایند نصب و راه‌اندازی سیستم خنک‌کننده سلولزی خیلی سریع تر و راحت تر از کولرهای آبی حاوی پدهای پوشالی است.
 9. در زمان استفاده از این سیستم خنک‌کننده هیچ نوع قارچ و باکتری‌های مضری در هوا پخش نمی‌شود.
 10. خاصیت مویینگی پدهای سلولزی از ایجاد نقاط خشک جلوگیری می‌کند.
 11. فرایند رسوب‌گذاری در این نوع کولرها با سرعت بسیار پایینی صورت می‌گیرد.
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.