ساختار کولر گازی

10 / 10
از 1 کاربر

توضیحاتی در مورد ساختار کولر گازی

برای خنک سازی محیط در فصول گرم سال اغلب از وسایلی همچون کولر آبی و کولر گازی استفاده می شود. استفاده از انواع کولر آبی در مناطقی که دارای رطوبت بالایی می باشند زیاد کاربردی نیست. از این رو در مناطق شمالی و جنوبی کشور معمولا برای خنک سازی از کولر گازی استفاده می شود.  البته لازم به ذکر است که در مناطقی که امکان به کاربردن کولر آبی وجود دارد، نظیر استان های با آب و هوای خشک، استفاده از کولر گازی کاری اشتباه می باشد. هدف ما از نوشتن این مقاله ، آشنا سازی شما کاربران عزیز با نحوه عملکرد کولر گازی و تا حدودی مقایسه انواع کولر آبی و گازی می باشد.

همانطور که در مقالات قبلی نیز اشاره شد، یکی از انواع سیستم های خنک کننده که می توانند به سرعت دمای هوا را تغییر دهند، و گرما را از محیط حذف کنند، کولر گازی اسپیلت می باشد.

نحوه سرماسازی در انواع کولر گازی

در پست های قبلی به طور مفصل در این زمینه توضیح داده شد که کولر گازی برای خنک کردن هوای محیط از فرآیند تبدیل گاز به مایع استفاده می کند و در نهایت نیزبا افزایش فشار مایع را مجددا به گاز تبدیل می کند و نتیجه آن تولید هوای سرد و انتقال آن به محیط است.  اجزا اصلی کولر گازی عبارتند از یک بخار کننده، کمپرسور، کندانسور و یک دمنده هوا. به طور معمول میزان مصرف انرژی در انواع کولر گازی و  کولر گازی اسپیلت بالاتر از کولر های آبی است.

انواع کولر گازی

این نوع سیستم های خنک کننده در چهار نوع اصلی تولید و به بازار ارائه می شود. در این میان سه دسته اول از جامعیت بیشتری برخوردار هستند.

کولر گازی پنجره ای که یک نوع کولر یک تکه می باشد. منظور از یک تکه بودن این نوع کولر گازی ، طراحی آن در یک واحد ساختاری می باشد. این نوع کولر ها در قاب پنجره نصب می شوند و استفاده از آنها بسیار رایج می باشد. در خرید کولر گازی یکی از نکات مورد توجه پس از قیمت کولر گازی ، میزان مصرف برق آن است. کولر گازی پنجره ای به دلیل ساختاری که دارد نسبت به اسپیلت و سایر انواع کولر ها از مصرف برق بالاتری برخوردار است.

کولر گازی اسپیلت برخلاف انواع پنجره ای آن، به صورت دو تکه می باشد. بدین معنی که اسپیلت از یک واحد داخلی و یک واحد خارجی ساخته شده است. در هنگام خرید کولر گازی از این نوع باید به محل نصب یونیت خارجی آن دقت داشته باشید.

نوع سوم کولر گازی، انواع پرتابل یا قابل حمل می باشند. کولر گازی پرتابل نیاز به نصب ندارد.

و در نهایت نیز کولر گازی ایستاده هستند که معمولا برای محیط های با متراژ زیاد نظیر نمایشگاه ها، سالن ها بزرگ و غیره استفاده می شوند. در زمان فروش کولر گازی معمولا فروشنده از شما در مورد متراژ محل مورد نظرتان سوالاتی می پرسد تا بتواند بهترین نوع را به شما پیشنهاد نماید.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :