مقایسه کولر آبی و کولر گازی

10 / 10
از 1 کاربر

کولر گازی بهتر است یا کولر آبی؟

کولر های آبی به منظور خنک سازی محیط از فرآیند افزایش رطوبت بهره می گیرند.این نوع کولر ها دارای محدودیت هایی هستند که استفاده از آنها را محدود کرده است. البته هنوز هم در محیط های با اقلیم خشک ، کولر آبی بهترین گزینه است.   البته با توجه به گرم شدن روز افزون هوا ، در بسیاری از مناطق به ویژه شهر های صنعتی ، دیگر کولر آبی پاسخگو نمی باشد، از این رو انواع کولر گازی به منظور خنک سازی مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله به مقایسه کولر گازی و کولر آبی پرداخته ایم. در ادامه با ما همراه باشید.

عملکرد کولر های آبی با افزایش رطوبت محیط، منجر به خنک سازی می شود. این بدین معنی است که این نوع کولر ها تنها در محیط های خشک کارایی مثبت دارند. یکی دیگر از محدودیت های کولر آبی که منجر به جایگزین شدن آنها توسط کولر گازی شده است، محدودیت در خنک سازی است. کولر آبی در برخی مواقع حتی در محیط های با اقلیم خشک نیز نمی تواند محیط را خنک سازد. علاوه بر این با توجه به بحران کمبود آب ، کولرهای آبی به موجب مصرف آب بیشتر نمی توانند یک گزینه مناسب برای خنک سازی محیط محسوب شوند.

از نظر مصرف برقی نیز کولر های آبی در مقایسه با انواع کولر گازی و اسپیلت ، برق بیشتری را مصرف می کنند. البته این مصرف برق به کلاس مصرفی کولر نیز بستگی دارد. پر واضح است که کولر های با رده انرژی A به مراتب مصرف برق کمتری خواهند داشت. البت باید توجه داشته باشید که مصرف برق در کولر گازی به عوامل متعددی نظیر تناسب با محیط ، نصب صحیح، سرویس و نگهداری، انتخاب ظرفیت متناسب با مساحت و غیره بستگی دارد که در هنگام خرید کولر گازی باید به آن توجه شود.

تفاوت دیگر کولر گازی و آبی ، در تصفیه هوا است. انواع کولر های آبی به منظور خنک سازی محیط از هوای بیرون استفاده می کنند، در این حالت عوامل مختلف آلرژی زا و آلودگی های هوا از خارج به محیط داخل منتقل می شود. اما کولر گازی هوای گرم را از محیط می گیرد و طی فرآیندی آن را به هوای خنک تبدیل می کند و به موجب دارا بودن فیلتر مخصوص، ذرات اضافی را از هوا حذف می کند. با توجه به موارد ذکر شده خرید کولر گازی در مقایسه با کولر آبی به ویژه در مناطق با اقلیم گرم و مرطوب بسیار مناسب تر و همچنین مقرون به صرفه تر می باشد. 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :